בעל הפרעות קשב וריכוז? זה מה שאתה צריך לדעת כדי לנווט בשוק העבודה

ADHD הוא מצב רפואי המשפיע על האופן שבו אדם יכול לשבת בשקט, להתרכז ולשים לב. זוהי הפרעה התפתחותית הקשורה לדפוס מתמשך של חוסר תשומת לב, היפראקטיביות ו/או אימפולסיביות. הפרעת קשב וריכוז, המאופיינת בחוסר קשב ו/או היפראקטיביות-אימפולסיביות, מתרחשת לעתים קרובות יחד עם הפרעות מצב רוח וחרדה. התסמינים מתחילים בילדות – השכיחות של ילדים שאובחנו עם ADHD עלתה מ-7.8% בשנת 2003 ל-11% בשנת 2011 – ועשויה להימשך גם בבגרות.

תסמינים של הפרעת קשב וריכוז יכולים להופיע גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים

הסימפטומים של ADHD יכולים להיות קלים, בינוניים או חמורים ועשויים להימשך בבגרות. הפרעת קשב וריכוז שכיחה יותר בקרב גברים מאשר נשים, והתנהגותם של גברים ונשים עשויה להיות שונה.

לדוגמה, בנים עשויים להיות פעילים יותר, בעוד שבנות נוטות להיות לא קשובות. היפראקטיביות ואימפולסיביות הם התסמינים השכיחים ביותר בילדים צעירים עם ADHD.

ההערכות מראות ש-11% מהילדים בגיל בית הספר וכ-4% מהמבוגרים סובלים מהפרעות קשב וריכוז זה בדרך כלל מאובחן לראשונה בילדים בגיל בית ספר, אם כי זה יכול להיות מאובחן גם אצל אנשים בכל הגילאים. מחקרים מראים שבכיתה ממוצעת של 30 ילדים, לפחות אחד יהיה עם הפרעת קשב וריכוז. אבל רוב המחקרים מצביעים על כך שגנים שעוברים בתורשה מהורים הם הגורמים העיקריים להפרעות קשב וריכוז.

כדי להיות מאובחן עם ADHD, ילדים חייבים להיות עם שישה תסמינים או יותר באחת (או בשתיהן) מהקטגוריות העיקריות – 1) חוסר קשב ו/או 2) היפראקטיביות/אימפולסיביות (ראה סעיף סימפטומים) – ADHD בעבר שישה חודשים. ADHD הוא המונח היחיד המוקצה לאבחנה זו, אך ישנם מספר ביטויים של ADHD: ביטוי לא קשוב של ADHD, ביטוי היפראקטיבי/אימפולסיבי של ADHD, ביטוי משולב של ADHD (הן חוסר קשב והתנהגות H/I), וסוג רביעי הנקרא לא מוגדר.

מחקרים מצאו כי הפרעות קשב וריכוז לא מטופלות במבוגרים עלולה להוביל לאי יציבות בעבודה

אנשים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים פחות לסיים את לימודיהם בקולג' או תיכון ולכן קשה להם יותר לקבל הכנסה יציבה מאשר לאנשים ללא הפרעת קשב וריכוז. מחקרים אחרים תומכים ברעיון זה, ומצביעים על כך שמבוגרים עם הפרעות קשב וריכוז עלולים לא להיות מסוגלים להתמקד בעבודה, מה שעלול להוביל לקושי בשמירה על עבודה לפרקי זמן ארוכים. מחקר לאומי מצא שרק מחצית מהמבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז הצליחו לעבוד במשרה מלאה לעומת 72 אחוז מהמבוגרים ללא ההפרעה. אבל למרות הפרעת קשב וריכוז שלך, יש דברים שאתה יכול לעשות כדי לעזור לך למצוא עבודה ולהצליח. אתה יכול לעשות כל עבודה שאתה רוצה, אבל לעתים קרובות אנשים עם ADHD מצליחים עם לוחות זמנים גמישים או לא מסורתיים. חשוב שתדע שהפרעת קשב וריכוז יכולה לזכות אותך בשיקום תעסוקתי ביטוח לאומי

ממשו את הזכויות שלכם

נכות שאינה פיזית אינה פחותה מזאת שכן, מכיוון שהפרעות קשב וריכוז פוגעות ביכולת שלך לממש את הפוטנציאל שלך, הן מוכרות ככאלה אשר מזכות בשיקום תעסוקתי ביטוח לאומי. שיקום תעסוקתי ביטוח לאומי היא תמיכה שנותן הביטוח הלואמי למי שהוכיח אחוז נכות של 20%, יכול להיות זכאי למלגה למימון תואר או לימודי מקצוע. בנוסף לכך שישנן מלגות שנועדו לממן לימודי טרום הכשרה או ציוד שהסטודנט יצטרך לעתיד. הגשת תביעה מסוג זה תוכל להקל על הסטודנטים ולאפשר להם להיות בעמדה שווה עם הסטודנטים הנוירוטיפיקליים.

אתם לא לבד!

מוסדות לימוד שונים כמו מרכז רופין לקריירה ששמו לדגש לתמוך ולאפשר גם לסטודנטים עם הפרעת קשב וריכוז הזדמנות שווה, והם יוכלו לעזור לכם בתהליך על מנת שתממשו את כל הזכויות המגיעות לכם. הם באים עם ניסיון של מאות תלמידים והם ישמחו לתת לכם את ההכוונה הדרושה בתהליך.

 

 

Similar Posts