חרם על ילד

חרם על ילד: צלקת לכל החיים

חרם על ילד זו תופעה חברתית שחשוב למגר, הן על ידי הסברה והן על ידי בקרה צמודה מצד ההורים. למה זה כל כך חשוב? הנה כמה עדויות של מי שעברו חרמות ועכשיו עושים כל שביכולתם כדי לספר על ההשלכות

חרם על ילדים הוא לא תופעה חברתית חדשה. בכל מקום שיש קבוצה של ילדים, יש אפשרות להוציא את אחד הילדים מהכלל, לסמן אותו כ"שונה" ולגרום לו לחיות בתחושה של ניכור. יחד עם זה, בעידן הרשתות החברתיות, כאשר כל פעולה מתועדת וזוכה להרבה מאוד הדים, חרם על ילד יכול להפוך להיות הרסני הרבה יותר מבעבר. 

"הבן שלי היה קורבן לחרם ולקח הרבה זמן עד שידעתי את זה", אומרת עליזה. "לגמרי במקרה עברתי יום אחד בסמוך לסופר בשעה שבדרך כלל הילדים יוצאים מבית הספר וראיתי את הבן שלי עומד בצד וילדים בועטים לכיוון שלו כדור וכל מיני חפצים שהיו ברחוב. מיד רצתי אליו, נעמדתי בינו לבין הילדים וצעקתי עליהם שיפסיקו. הייתי בהלם כי חלק מאותה "חברים" היו ילדים שבעבר היו חלק בלתי נפרד מהבית שלי, היו באים לישון אצלנו, מבלים יחד ועוד. לקחתי מיד את הילד שלי משם, הוא בכה כל הדרך הביתה. באותו רגע שלחתי הודעה להורים, למנהל, למחנך הכיתה, ליועצת – השמעתי את הזעקה שלו הכי חזק שאפשר. הוא סירב ללכת לבית הספר ומאותו שלב התחיל להיות ילד מאוד מופנם וסגור חברתית. זו תופעה קשה מאוד שלהורים יש חלק גדול בטיפול בה". 

המקרה שמתארת עליזה דומה למה שמספרת ירדן, שהבת שלה חוותה בגן חרם מצד יתר הבנות. "הזוי בעיני שילדות בגיל כל כך צעיר עושות חרם על ילדה אחרת", אומרת ירדן. "בגלל הגיל הצעיר, ההורים של הבנות לא האמינו לי שקורה משהו וחשבו שאני מדמיינת. כינו את הילדה שלי בשמות, היו שמים לה בתא ציורים שבהם היא מצויירת כמפלצת ועוד. הגננת עירבה את הגורמים הרלוונטיים במועצה, אבל שום דבר לא עזר. הילדה שלי לא רצתה ללכת לגן, לא הסכימה לצאת מפתח הבית. היא הייתה בטיפול פסיכולוגי, אבל כל פעם שראתה מישהי מהבנות בגן או שעברנו ליד הגן, היא נכנסה למעין התקף חרדה. בסופו של דבר החלטנו לעבור דירה ולאפשר לה מעין חיים חדשים במקום אחר. ההתחלה הייתה מאוד קשה, לוקח לה עד היום זמן לבטוח באנשים ולתת אמון בעיקר בבנות. היא נמצאת מאז בטיפול פסיכולוגי, אני בקשר רציף עם הצוות החינוכי בבית הספר ומנהלת איתה שיחות על בסיס קבוע. חשוב לי להיות עם היד על הדופק כדי למנוע מצב שבו שוב היא נופלת קורבן לחרם חברתי. ממליצה לכל ההורים לשים לב אם הילד מתנהג מעט שונה ולבחון מה הסיבות לכך".

Similar Posts