כיצד מרדימים את אזור הפה בטיפולי שיניים אצל ילדים?

האמינו לנו, אתם ממש לא ההורים הראשונים שחשים אי נוחות עוד אתם קוראים על טיפולי שיניים אצל ילדים. טיפולי שיניים, אצל ילדים ואצל מבוגרים כאחד, הם הרבה פעמים פרוצדורה לא נעימה שיכולה לעורר חשש. למרות שכולנו יודעים כי מדובר על תהליך שתפקידו הוא להיטב עם המטופל, בסופו של דבר, אין מי שמרגיש בנוח כאשר מכניסים לו לפה שורה של מכשירים וכאשר מבצעים טיפול היכול לעורר תחושת כאב ברגע הראשון.

משום שטיפולי שיניים עלולים להכאיב, הפרוצדורה הרפואית כוללת אילחוש מקומי עד הרדמה מלאה של הילד, תלוי במקרה. במאמר הבא נדבר על החלופות השונות, היתרונות והחסרונות שלהם וגם על הדרך הטובה ביותר לבחור נכון בשביל הילד שלכם.

אילו סוגי הרדמה קיימים בארגז הכלים של הרופא ומה היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם

בגדול, אנחנו מדברים על שלושה סוגים של הרדמה בטיפול שיניים:

  1. אלחוש מקומי: אלחוש הדומה לזה שנראה בטיפולי שיניים למבוגרים. מדובר על הרדמה מקומית של העצבים בנקודה בה מבצעים את הטיפול כדי למנוע כאב מיידי. אלחוש מקומי לילדים ייעשה במינון מתאים לאור נתונים כמו המשקל של הילד ולחץ הדם. ההשפעה של אלחוש מקומי פגה אחרי פרק זמן מסוים. בדרך כלל בתוך שעה מסיום הטיפול מערכת העצבים תחזור לנקודת הפתיחה.

  2. סדציה וטשטוש כללי: טשטוש של הילד, סדציה בשפה המקצועית, אפשר ליצור בעזרת תרופות, סירופ למשל וכיוצא באלו. במקרים אחרים, נשתמש בגז צחוק לצורך הטיפול. בדרך כלל נשתמש באופציה הזו עבור טווח הגילאים שבין ילדים רכים ועד בני נוער. כאשר נערוך סדציה בעזרת גז צחוק, המטופל יקבל את החומר לאורך הטיפול כולו. תופעות הלוואי יהיו תחושה של טשטוש, הזיות וחלומות בהקיץ. לא מדובר על פרוצדורה מסוכנת או מסובכת, אבל כן חשוב שהגורם המטפל יהיה בעל האישורים הנדרשים לכך.

  3. הרדמה מלאה, סדציה עמוקה: טיפול פולשני אצל תינוקות רכים ידרוש מאיתנו, לעיתים, לבצע הרדמה מלאה. כלומר, מתן תרופה לווריד שתרדים את הילד לשינה עמוקה ותאפשר לנו לבצע את הפרוצדורה הרפואית ללא כל התנגדות מצידו. הרדמה מלאה היא 'תותח כבד' בו לא נשתמש בכל פעם, אבל במקרים בהם נדרש לתת מענה רפואי, תוך שאנחנו חוששים להתנגדות ותזוזה של המטופל, מה שבהחלט יכול לקרות בקרב תינוקות רכים, נשתמש בכלי הזה להשלמת הטיפול.

כל מקרה נבחן לגופו והמענה המקצועי ניתן בקפידה

טיפולי שיניים נראים בכל פעם קצת אחרת. כל ילד וכל מטופל דורשים מענה שונה. כאשר אנחנו בוחרים כיצד לאלחש את חלל הפה או לטשטש את הילד, אנחנו צריכים לקחת בחשבון נתונים רבים. החל מגילו של הילד, משקלו, משך הטיפול, האם מדובר על טיפול אחד או סדרה של טיפולים וכן הלאה. רופא שיניים מקצועי הוא מי שיודע להסתכל על כל מטופל בעיניים חדשות, מתוך ניסיון להתאים את הטיפול לצרכים הייחודיים לילד הזה או לילדה הזאת.

לכם בתור הורים יש את הזכות המלאה לשאול כל שאלה, לבחון כל החלטה של הגורם המטפל לאורך הדרך ולמצוא את השביל שיאפשר לרופא השיניים לתת לילד שלכם בדיוק את מה שהוא צריך.

Similar Posts