כמה כסף תוכלו לקבל על גרם אחד של זהב?

שמענו לא מעט תיאוריות על הסיבות שבני-אדם אוהבים כל-כך את הזהב. החומר הזה, שבפני עצמו כמעט ואין לו כל שימוש, נחשב לחומר המבוקש והמפורסם ביותר בעולם, והסיבות לכך נעות מרעיונות של מדע בדיוני, דרך קונספירציות בינלאומית, ועד לסיבות טכניות גרידא הקשורות לתפקוד הכלכלה העולמית, עובדות היסטוריות פשוטות ובהירות. מחיר גרם זהב בעולם משתנה, לעיתים בצורה דראסטית, בהתאם לדברים שונים המתרחשים בעולם (כמו גם בישראל).

המאורעות אשר משפיעים ישירות על מחירי הזהב, כאשר מדובר בשינויי ערך משמעותיים, הם אותם המאורעות אשר מוצאים עצמם לרוב מודפסים על בספרי ההיסטוריה. כשיש חשש למחסור, למלחמה, לסיכון של המערכת הכלכלית וערך המטבע – אנשים קונים זהב. כיום, כאשר הכלכלה חזקה ויציבה, ויש המון מקומות ודרכים להשקיע את הכסף תמורת רווחים, הרי שמרבית האנשים מוכרים את הזהב שלהם, וטוב שיש מי שיקנה.

כיצד נקבע מחיר הזהב אם כך?

כדי להבין כמה שווה גרם זהב תצטרכו להשתמש בכלי הנקרא "מחשבון זהב". המחשבון הזה מבצע חישוב פשוט שבו מוכפלת כמות הזהב שאתם מחפשים למכור (לדוגמא – גרם בודד של זהב), וערכו הדולרי של הזהב בשוק הזהב העולמי, נכון לרגע הנתון בו אתם מפעילים את המחשבון.

ישנם מספר פרמטרים עיקריים הקובעים את מחיר הזהב. פרמטרים אלו הינם:

  • טוהר הזהב – זהב, כמו כל מתכת אחרת, יכול להימכר בצורתו הטהורה או בתור סגסוגת, הכוללת זהב. לטוהר הזהב יש מילה משלו, מילה שבוודאי נתקלתם בה בעבר יותר מפעם אחת, והיא המילה: 'קראט'. את המילה הזו, בסמוך לנתון מספרי זה או אחר, כותבים (או אומרים) כאשר מדברים, בין היתר, על זהב, כדי שיהיה ברור לכל המעורבים בדבר על איזו רמת טוהר יש לזהב שעל הפרק, שכן זה משפיע ישירות על ערכו של הזהב. 24 קראט לצורך העניין הוא זהב שכמעט כולו, לא פחות מ-99.9% ממנו, טהור.
  • מאורעות פוליטיים וכלכליים – כפי שכבר ציינו, מאורעות שונים בעולם יכולים להשפיע, ואף משפיעים ישירות, על מחירי הזהב בשווקים. מספיק שמדינה אחת תאבד מיציבותה והנה הדרישה לזהב (לרוב) תעלה שם. אם מדובר במדינה גדולה עם כח קנייה רב, זה לבדו יכול להשפיע על השוק לכאן או לכאן.
  • היצע וביקוש בבורסה – אלו מושפעים לא רק מהמאורעות הפוליטיים והכלכליים גרידא, אלא גם מכוחות שוק אחרים, ובעיקר מאנשים ואיך הם מרגישים. הזהב נסחר באופן יומיומי, והתנהגות המסחר של סוחרי הזהב בבורסות השונות באותו היום ישפיע ישירות על מחיר הזהב, לעיתים אפילו בצורה קיצונית.
  • כמות – משקל הזהב שאתם מוכרים ישפיע ישירות על מחיר גרם זהב אחד, מכיוון שכמו בכל שוק ועם כל סחורה – כאשר אתם מוכרים או קונים יותר, כוח הקניה שלכם משתנה בהתאם. דווקא בשוק הזהב הבדל של כמה גרמים לפה או לשם לא יעשה הבדל, אבל אם אתם מוכרים בכמויות גדולות, הרי שמדובר במשהו אחר.

Similar Posts