מה זה אנקודר

מה זה אנקודר?

מכירים את זה שאתם שומעים שם של כלי עבודה, אבל לא ממש מבינים מה תפקידו ולאיזה תחומים הוא קשור? הפעם החלטנו לדבר על אנקודר. הנה כמה דברים ש(אולי) לא ידעתם על הכלי הקטן-גדול הזה.

יש הרבה מאוד תחומים מקצועיים במסגרתם נעשה שימוש בכלים ספציפיים. עבור מי שמצוי באותו עולם תוכן, ברור מיד במה דברים אמורים. מן העבר השני, למי שלא נמצא בעניינים, אותן מילים הן חסרות משמעות ומתעוררת לא פעם סקרנות שמאפשרת להרחיב את עולם התוכן. הפעם החלטנו להתמקד במכשיר האנקודר ולברר לאיזה תחום הוא שייך, מה השימושים השונים שלו ומה החשיבות שיש לו.

אנקודר הוא בעצם מקודד, אשר בו נעשה שימוש בשני תחומים עיקריים – אופטיקה ואלקטרוניקה. האנקודר משמש לצורך מדידת אורכים שונים במערכות מיכון ואוטומציה. המכשיר מורכב מדיסקית ובה יש חריצים. מצדו האחד של האנקודר ישנו מקור אור, והאור עובר דרך אותם חריצים בדיסקית, בכל פעם בזווית מעט שונה. כל מעבר אור שכזה מייצר אות מתח, אותה מודד האנקודר ומאפשר למכשירים השונים לפעול בצורה מיטבית.

באיזה מערכות מוכרות נעשה שימוש באנקודר?

בניגוד למצופה, ניתן למצוא אנקודרים בהרבה מאוד מערכות שאנחנו מכירים ביום יום. כך למשל, מעליות, מערכות הנעה למיניהם, מנועים חשמליים ועוד. במילים אחרות, אמנם מדובר במכשיר קטן, אבל ההשפעה שלו על מנועים ועל התפקוד התקין שלהם היא גדולה מאוד.

מה חשוב לבדוק באנקודר?

כאמור, אנקודרים שונים מתאימים למנועים שונים. לכן, חשוב לוודא שהיכולות החשמליות של המכשיר תואמות את דרישות המנוע הספציפי. כך למשל, לבחון את מתח ההזנה והאם הוא מתאים לסביבת העבודה הרלוונטית. בנוסף כדאי לבדוק את הרזולוציות אליהן המכשיר מסוגל להגיע, וזאת כדי לאפשר פעולה תקינה ומיטבית של המנוע.

עם מי ניתן להתייעץ לגבי רכישה והתאמה של אנקודרים?

ישנן בישראל חברות מתקדמות מאוד אשר כל אחת מהן מציעה שירותי יעוץ מקצועיים. הצוותים המקצועיים באותן חברות עברו הכשרות יעודיות בנוגע להתאמת אנקודרים למנועים ויש באפשרותם לייעץ לכם כדי שתבחרו את הכלי המתאים ביותר לצרכים שלכם. אם יש לכם צורך באנקודר ואתם לא בטוחים איזה מההיצע הרחב מתאים לדרישות שלכם, ההמלצה היא להתייעץ באיש מקצוע. אחרי שתתנו לו את הפרטים המדויקים, הוא ידע להתאים לכם את המכשיר שיעמוד בדרישות הטכניות וכן במגבלות התקציב, אם ישנן כאלו.

דבר אחרון – כיוון שהאנקודר, כאמור, נמצא בשימוש במנועים רבים בתעשייה הישראלית ובכלל, חשוב מאוד לאמץ שגרת בדיקה ובקרה שלו. אחרי ההתקנה קראו היטב את הוראות היצרן ופעלו לפיהן. בדרך הזו תוכלו להיות בטוחים שהמכשיר נותן את המענה הנדרש בכל עת. גם אם רכשתם מכשיר מתקדם ואיכותי מאוד, יש לו תוחלת חיים מסוימת וכדאי לוודא את התקינות והכשירות שלו בהתאם להנחיות היצרן.

Similar Posts